II suusalaagri blogi 23. jaanuar Arti Allmägi
II Jõulumäe suusalaagri blogi (III lend) 22.-26.01.2024
***
26.01 - viies päev
Suusalaagri viimane hommik algas tunnustuste kätte jagamisega. Pärast hommikusööki sai veel viimast korda suusad alla panna, et seekord nautida kulgemist rajal ning seejärel asjad kokku ja bussi ning kodu poole teele. Pärast meid algasid samadel radadel aga Pärnumaa meistrivõistlused murdmaasuusatamises.
II suusalaagri eritunnustuse said:
Gert Silenok – parim suusatehnika omandaja
Kaur Kalamees – parim suusatehnika omandaja
Iko Muru – parim kiirlaskuja
Reio Viil – parim suusatehnika õppija
Markus Oopkaup – püüdlik suusatehnika õppija
Loore Birkenfeldt – suurepärase suusastiiliga sõidu eest
Lenna Haandi – suurepärase suusastiiliga sõidu eest
Johanna Altmets – ilusa suusastiiliga sõidu eest
Grisilde Berens – aktiivsuse ja mäest laskumise eest
Mirell Õiemets – vastupidavuse, aktiivsuse eest ja laagi rõõmupall
Helerin Viktoria Tüür – toetav kaaslane
Merit Soe – erakordse järjepidevuse ja vastupidavuse eest
Elisabeth Villsaar – ilusa suusastiili eest
Lisaks võistluste võitjad:
Albert Birekenfeldt – parim paaristõuge sprindis I koht ja parim uisustiiliga sõitja
Raimond Vaher – parim paaristõuge sprindis II koht
Kerton Lokna – parim paaristõuge sprindis III koht
Oskar Püüa – parim libiseja I koht poiste seas
Edward Lulla – parim libiseja II koht poiste seas
Albert Birkenfeldt – parim libiseja III koht poiste seas
Arabella Remm – parim libiseja tüdrukute seas
Marie Lott – parim libiseja tüdrukute seas
Laagrit viisid läbi kehalise kasvatuse õpetajad Enn Laanemäe, Ly Haandi, Kadri Koivil, Ülar Truu, sotsiaalpedagoog ja (8.a) klassijuhataja Inga Teär ning huvijuht (ja 9.a klassijuhataja) Arti Allmägi. Kaasas olnud õpetajate hinnangul võiks selliste noortega teha ka mitu laagrit järjest!
***
25.01 - neljas päev
Neljapäeva hommik algas taas rivistuse ja võimlemisega. Ülesandeks oli hommikul ka toad korda sättida.
Tänase päeva esimene pool kulges rutiinis, suusatamine ja õppetöö, seekord matemaatika. Mõnes seltskonnas käis usinasti ka geograafia kodutöö filmimine. Ilm oli taas kord pigem vihmane. Küsisime õpilastelt, mida nad suusalaagris õppinud on, mõned nopped vastustest:
- õppisin uisustiili selgeks
- õppisin rohkem mäest laskumise tehnikat ja suuskade määrimist
- pidurdamist ja kukkumist
- õppisin, et suusad tuleb panna oma koha peale
- õppisin normaalselt sööma
- õppisin hirmust üle saama ning lasin suurest mäest alla
- õppisin Kalle-Kusta tantsu selgeks
- kuidas kontrollida mitu korda suusaraja silte, et mitte ära eksida
- kuidas säästa snäkke
- kuidas päevas 20 km sõita
- kuidas küüsi lakkida
- kuidas slaaloit sõits
- kuidas kukkumist lõpuks naljakaks teha
jne
Nagu võib lugeda, siis suusalaager pakub lisaks suusatamise tehnika omandamisele veel teisigi põnevaid kogemusi ja elamusi.
Õhtune programm toimus seekord liivahallis. Õpilased valmistasid selleks eelnevalt ette erinevaid mänge, mis tuli nüüd endal läbi viia. Mängudeks olid pallikull, jahimees, limbo, peoneer, valgusfoor, kuum kartul, medusa ja mädamuna.
***
24.01 - kolmas päev
Kolmapäeva hommikune rivistus erines selle poolest, et tegime koos läbi Vikerraadio programmi hommikuvõimlemise Martin Kõrva juhedamisel, klaveril saatis Antti Kammiste. Õpetajad pidid meelde tuletama, et laagrist lahkumine toimub vaid õpetaja loal ning karistus on bussiga omal kulul koju minemine.
Hommikune programm nägi seekord ette 1,5 tundi suusarajal ja 1,5 tundi liivahallis. Liivahall avati Jõulumäel 6. oktoobril 2023, seega oli see esimene kokkupuude meil sellise võimalusega. Alustasid poisid, kelle ülesanne oli aidata personalil kaevata augud, et saaksime võrgupostid üles panna. Järgnesid võitluslikud mängud võrkpalliplatsil ja rannatennises. Tüdrukud pääsesid liivale mängima pärast suusatamist ning nendel toimus võrkpalli minivõistlus a, b, d ja õpetajate vahel. Parimaks osutus a klass. Tüdrukute ülesandeks jäi platsid pärast mängu taas ära siluda.
Õhtuse suusatamise asemel toimus seekord õppeklassis mälumäng. Moodustati 5-6 liikmelised võistkonnad, vastati 20 küsimusele ja lahendati 5 arvamisülesannet, mille eest sai boonuspunkte. Võitjaks osutus poiste võistkond koosseisus Lootus, Norman, Kaur, Oskar ja Ranel. Nende auhinnaks oli sõit Pärnusse poodi, teised jäid edasi õppeklassi arutama neljapäeva õhtuse rannapeo sisu.
Siiski toimus veel teine suusatamine, aga seekord suusatati õhtul kell 19.00 valgustatud radadel. Igaüks sai sõita omas tempos ja jõukohastel tõusudel-langustel ning nii mõnigi õpilane sõitis peaaegu tulede kustutamiseni kell 21.00. Ülejäänud õhtu jäi veel aega, et veeta koos sõpradega kvaliteetaega.
***
23.01 - teine päev
Teisipäev oli tõsisem trenni tegemise päev. Hommik algas kell 7.30 äratusega, millele järgnes kell 7.45 rivistus, et kogu päeva info üle rääkida ning olulisele tähelepanu pöörata. Mõnel õpilasel oli raske silmi lahti hoida ja õigeks ajaks saali jõuda, aga eks põhjuseid võib otsida eelmisest õhtust. Üldiselt on maja pärast kella 23.00 õpetajate rõõmuks siiski suhteliselt vaikne.
Ilm on endiselt sula, kohati paistis isegi päikest. Rajal teevad mõned õpilased juba pikemaid ringe, teised otsivad veel tasakaalu laskumistel, aga on ka alles teine treeningpäev. Seekord toimus suusatamine kaks korda päevas 1,5 tundi - üks kord hommikul, teine päevasel ajal ning teine grupp pusis samal ajal matemaatika ja keemia töölehtede kallal.
Peab veel ära mainima, et söögid on endiselt head, paljude lemmikuks on siiani olnud kanakoivad riisi või kartuliga, magustoiduks oleme saanud nii jäätist kui kohukesi, tarretist ja ootame põevusega, mida veel tulemas on. Aitäh kokatädile! Vaikselt saame ka sööklasaali korra juba paika, peaaegu kõik toolid said laudade alla ja lauad puhtaks, mõni poistepunt tuli siiski veel tagasi kutsuda.
Õhtune programm algas taas pallisaalis, kus seekord alustasime tutvumismänguga. Kõik õpilased värvi järgi kolme gruppi jaotatud, tuli moodstada rivi. Rivi tegime keskelt pooleks ning sinna vahele tõmbasime lina. Kumbki pool pani välja enda võistkonna liikme, kes läks lina taha seisma ja kui lina alla lasti, siis tuli öelda vastaspoolel seisva õpilase nimi. Kes oli kiirem, see võitis teise mängija enda poolele, kui nime ei teadnud, siis saadi tuttavaks. Teiseks proovisime täna selgeks saada "Perekonnavalsi". Kui plaksutamise osa tuli välja suhteliselt kiiresti, siis valsisamm ja keerutamine vajavad veel harjutamist. Samuti vajab harjutamist oma ringi hoidmine, sest moodustatud kaks ringi said ühel hetkel kuidagi üheks. Lõpuks sai siiski ka see tants enam-vähem algusest lõpuni tantsitud.
Teise päeva õhtune programm jätkus veel ühise filmi vaatamisega. Kaasa võis võtta oma snäkid, padja-teki. Vaatasime koos ajaloolist spordifilmi "Vehkleja", peaosas Märt Avandiga. Emotsioone oli erinevaid, sest film vajas süvenemist, aga kui sõbrad on kõrval, siis on see veidi keeruline. Siiski oli filmi lõpus mõnigi silm niiske ning oli ka kiitjaid, kelle arvates oli see väga hea film.
Homne päev tõotab aga tulla veidi teistsugune.
***
22.01 - esimene päev
22. jaanuaril saabus Jõulumäele Kuressaare Hariduse Kooli II suusalaagrisse järjekordne grupp kaheksandikke. Ilm oli vihmane, kraad nullilähedane. Suusalaagrisse saabus kolme sõiduvahendiga peaaegu kolmandiku võrra rohkem õpilasi, kui eelmisel korral, sest kaheksandaid klasse on meil suures majas eelmise lennu peale kahe asemel nüüd kolm, lisaks on seekord kaasas õpilasi väikesest majast. Õpetajate streigi tõttu on laagrisse tulema pidanud kaheksast õpetajast alles jäänud kuus, neli kehalise õpetajat, huvijuht ja sotsiaalpedagoog, kes on ühtlasi 8.a klassijuhataja.
Kohale jõudes algas tubade jagamine, mis tekitab alati parasjagu mäsu. Mõnel vedas ja sai parema toa, millega sõprade ees nüüd kekutada. Pärastlõunal kogunesime pallisaali, kus jagasime poisid ja tüdrukud kahte rühma, ühed saatsime suusatama, teised asusid õppetöö kallale. Õppetööks sai seekord ajalugu, teemaks Prantsuse revolutsioon. Pärast vahetusid rühmad ja kõik toimus vastupidi. Suusarajal puhus päris tugev tuul, millele lisaks sadas kaela korralik kogus vihma. Õnneks on Jõulumäe keskuses olemas kuivatuskamber, nii et järgmiseks päevaks said kõikide riided kenasti kuivaks.
Pärast õhtusööki asusime õhtuprogrammi juurde. Huvijuht Arti tutvustas suuskade määrimist, mis vahe on uisusuusal võrreldes klassikalise suusaga ning kuidas neid määrida. Teadmised omandatud, suundusime edasi väikesesse pallisaali. Seal alustasime mänguga, mille käigus tuli oma meeskonnal kokku koguda õige kaartide mastirida. Teiseks pallimäng – ringis seistes pidid ütlema nime, kellele palli järgmisena viskad ning püüdja naabrid pidid kükitama. Viimane ja kõige rohkem elevust tekitav oli seltskonnatantsu "Kalle-Kusta" õppimine. Üks pool ajast kulus paarilise valimisele, teine pool tantsusammude õppimisele. Kui tants lõpuks selge oli ja otsast lõpuni tehtud sai, siis emotsioon oli suur ning aplaus võimas. Pildid unusid isegi siinkohal tegemata.
Natuke oli aega veel saalis palli kõksida, toas küüsi värvida ja sõpradega juttu puhuda kuni kell 23.00 algas öörahu.
Esimesed suusatamispäeva emotsioonid õpilastelt:
- väsitav, tempokas
- vihmane, tuisune
***
26.01 - viies päev
Suusalaagri viimane hommik algas tunnustuste kätte jagamisega. Pärast hommikusööki sai veel viimast korda suusad alla panna, et seekord nautida kulgemist rajal ning seejärel asjad kokku ja bussi ning kodu poole teele. Pärast meid algasid samadel radadel aga Pärnumaa meistrivõistlused murdmaasuusatamises.
II suusalaagri eritunnustuse said:
Gert Silenok – parim suusatehnika omandaja
Kaur Kalamees – parim suusatehnika omandaja
Iko Muru – parim kiirlaskuja
Reio Viil – parim suusatehnika õppija
Markus Oopkaup – püüdlik suusatehnika õppija
Loore Birkenfeldt – suurepärase suusastiiliga sõidu eest
Lenna Haandi – suurepärase suusastiiliga sõidu eest
Johanna Altmets – ilusa suusastiiliga sõidu eest
Grisilde Berens – aktiivsuse ja mäest laskumise eest
Mirell Õiemets – vastupidavuse, aktiivsuse eest ja laagi rõõmupall
Helerin Viktoria Tüür – toetav kaaslane
Merit Soe – erakordse järjepidevuse ja vastupidavuse eest
Elisabeth Villsaar – ilusa suusastiili eest
Lisaks võistluste võitjad:
Albert Birekenfeldt – parim paaristõuge sprindis I koht ja parim uisustiiliga sõitja
Raimond Vaher – parim paaristõuge sprindis II koht
Kerton Lokna – parim paaristõuge sprindis III koht
Oskar Püüa – parim libiseja I koht poiste seas
Edward Lulla – parim libiseja II koht poiste seas
Albert Birkenfeldt – parim libiseja III koht poiste seas
Arabella Remm – parim libiseja tüdrukute seas
Marie Lott – parim libiseja tüdrukute seas
Laagrit viisid läbi kehalise kasvatuse õpetajad Enn Laanemäe, Ly Haandi, Kadri Koivil, Ülar Truu, sotsiaalpedagoog ja (8.a) klassijuhataja Inga Teär ning huvijuht (ja 9.a klassijuhataja) Arti Allmägi. Kaasas olnud õpetajate hinnangul võiks selliste noortega teha ka mitu laagrit järjest!
***
25.01 - neljas päev
Neljapäeva hommik algas taas rivistuse ja võimlemisega. Ülesandeks oli hommikul ka toad korda sättida.
Tänase päeva esimene pool kulges rutiinis, suusatamine ja õppetöö, seekord matemaatika. Mõnes seltskonnas käis usinasti ka geograafia kodutöö filmimine. Ilm oli taas kord pigem vihmane. Küsisime õpilastelt, mida nad suusalaagris õppinud on, mõned nopped vastustest:
- õppisin uisustiili selgeks
- õppisin rohkem mäest laskumise tehnikat ja suuskade määrimist
- pidurdamist ja kukkumist
- õppisin, et suusad tuleb panna oma koha peale
- õppisin normaalselt sööma
- õppisin hirmust üle saama ning lasin suurest mäest alla
- õppisin Kalle-Kusta tantsu selgeks
- kuidas kontrollida mitu korda suusaraja silte, et mitte ära eksida
- kuidas säästa snäkke
- kuidas päevas 20 km sõita
- kuidas küüsi lakkida
- kuidas slaaloit sõits
- kuidas kukkumist lõpuks naljakaks teha
jne
Nagu võib lugeda, siis suusalaager pakub lisaks suusatamise tehnika omandamisele veel teisigi põnevaid kogemusi ja elamusi.
Õhtune programm toimus seekord liivahallis. Õpilased valmistasid selleks eelnevalt ette erinevaid mänge, mis tuli nüüd endal läbi viia. Mängudeks olid pallikull, jahimees, limbo, peoneer, valgusfoor, kuum kartul, medusa ja mädamuna.
***
24.01 - kolmas päev
Kolmapäeva hommikune rivistus erines selle poolest, et tegime koos läbi Vikerraadio programmi hommikuvõimlemise Martin Kõrva juhedamisel, klaveril saatis Antti Kammiste. Õpetajad pidid meelde tuletama, et laagrist lahkumine toimub vaid õpetaja loal ning karistus on bussiga omal kulul koju minemine.
Hommikune programm nägi seekord ette 1,5 tundi suusarajal ja 1,5 tundi liivahallis. Liivahall avati Jõulumäel 6. oktoobril 2023, seega oli see esimene kokkupuude meil sellise võimalusega. Alustasid poisid, kelle ülesanne oli aidata personalil kaevata augud, et saaksime võrgupostid üles panna. Järgnesid võitluslikud mängud võrkpalliplatsil ja rannatennises. Tüdrukud pääsesid liivale mängima pärast suusatamist ning nendel toimus võrkpalli minivõistlus a, b, d ja õpetajate vahel. Parimaks osutus a klass. Tüdrukute ülesandeks jäi platsid pärast mängu taas ära siluda.
Õhtuse suusatamise asemel toimus seekord õppeklassis mälumäng. Moodustati 5-6 liikmelised võistkonnad, vastati 20 küsimusele ja lahendati 5 arvamisülesannet, mille eest sai boonuspunkte. Võitjaks osutus poiste võistkond koosseisus Lootus, Norman, Kaur, Oskar ja Ranel. Nende auhinnaks oli sõit Pärnusse poodi, teised jäid edasi õppeklassi arutama neljapäeva õhtuse rannapeo sisu.
Siiski toimus veel teine suusatamine, aga seekord suusatati õhtul kell 19.00 valgustatud radadel. Igaüks sai sõita omas tempos ja jõukohastel tõusudel-langustel ning nii mõnigi õpilane sõitis peaaegu tulede kustutamiseni kell 21.00. Ülejäänud õhtu jäi veel aega, et veeta koos sõpradega kvaliteetaega.
***
23.01 - teine päev
Teisipäev oli tõsisem trenni tegemise päev. Hommik algas kell 7.30 äratusega, millele järgnes kell 7.45 rivistus, et kogu päeva info üle rääkida ning olulisele tähelepanu pöörata. Mõnel õpilasel oli raske silmi lahti hoida ja õigeks ajaks saali jõuda, aga eks põhjuseid võib otsida eelmisest õhtust. Üldiselt on maja pärast kella 23.00 õpetajate rõõmuks siiski suhteliselt vaikne.
Ilm on endiselt sula, kohati paistis isegi päikest. Rajal teevad mõned õpilased juba pikemaid ringe, teised otsivad veel tasakaalu laskumistel, aga on ka alles teine treeningpäev. Seekord toimus suusatamine kaks korda päevas 1,5 tundi - üks kord hommikul, teine päevasel ajal ning teine grupp pusis samal ajal matemaatika ja keemia töölehtede kallal.
Peab veel ära mainima, et söögid on endiselt head, paljude lemmikuks on siiani olnud kanakoivad riisi või kartuliga, magustoiduks oleme saanud nii jäätist kui kohukesi, tarretist ja ootame põevusega, mida veel tulemas on. Aitäh kokatädile! Vaikselt saame ka sööklasaali korra juba paika, peaaegu kõik toolid said laudade alla ja lauad puhtaks, mõni poistepunt tuli siiski veel tagasi kutsuda.
Õhtune programm algas taas pallisaalis, kus seekord alustasime tutvumismänguga. Kõik õpilased värvi järgi kolme gruppi jaotatud, tuli moodstada rivi. Rivi tegime keskelt pooleks ning sinna vahele tõmbasime lina. Kumbki pool pani välja enda võistkonna liikme, kes läks lina taha seisma ja kui lina alla lasti, siis tuli öelda vastaspoolel seisva õpilase nimi. Kes oli kiirem, see võitis teise mängija enda poolele, kui nime ei teadnud, siis saadi tuttavaks. Teiseks proovisime täna selgeks saada "Perekonnavalsi". Kui plaksutamise osa tuli välja suhteliselt kiiresti, siis valsisamm ja keerutamine vajavad veel harjutamist. Samuti vajab harjutamist oma ringi hoidmine, sest moodustatud kaks ringi said ühel hetkel kuidagi üheks. Lõpuks sai siiski ka see tants enam-vähem algusest lõpuni tantsitud.
Teise päeva õhtune programm jätkus veel ühise filmi vaatamisega. Kaasa võis võtta oma snäkid, padja-teki. Vaatasime koos ajaloolist spordifilmi "Vehkleja", peaosas Märt Avandiga. Emotsioone oli erinevaid, sest film vajas süvenemist, aga kui sõbrad on kõrval, siis on see veidi keeruline. Siiski oli filmi lõpus mõnigi silm niiske ning oli ka kiitjaid, kelle arvates oli see väga hea film.
Homne päev tõotab aga tulla veidi teistsugune.
***
22.01 - esimene päev
22. jaanuaril saabus Jõulumäele Kuressaare Hariduse Kooli II suusalaagrisse järjekordne grupp kaheksandikke. Ilm oli vihmane, kraad nullilähedane. Suusalaagrisse saabus kolme sõiduvahendiga peaaegu kolmandiku võrra rohkem õpilasi, kui eelmisel korral, sest kaheksandaid klasse on meil suures majas eelmise lennu peale kahe asemel nüüd kolm, lisaks on seekord kaasas õpilasi väikesest majast. Õpetajate streigi tõttu on laagrisse tulema pidanud kaheksast õpetajast alles jäänud kuus, neli kehalise õpetajat, huvijuht ja sotsiaalpedagoog, kes on ühtlasi 8.a klassijuhataja.
Kohale jõudes algas tubade jagamine, mis tekitab alati parasjagu mäsu. Mõnel vedas ja sai parema toa, millega sõprade ees nüüd kekutada. Pärastlõunal kogunesime pallisaali, kus jagasime poisid ja tüdrukud kahte rühma, ühed saatsime suusatama, teised asusid õppetöö kallale. Õppetööks sai seekord ajalugu, teemaks Prantsuse revolutsioon. Pärast vahetusid rühmad ja kõik toimus vastupidi. Suusarajal puhus päris tugev tuul, millele lisaks sadas kaela korralik kogus vihma. Õnneks on Jõulumäe keskuses olemas kuivatuskamber, nii et järgmiseks päevaks said kõikide riided kenasti kuivaks.
Pärast õhtusööki asusime õhtuprogrammi juurde. Huvijuht Arti tutvustas suuskade määrimist, mis vahe on uisusuusal võrreldes klassikalise suusaga ning kuidas neid määrida. Teadmised omandatud, suundusime edasi väikesesse pallisaali. Seal alustasime mänguga, mille käigus tuli oma meeskonnal kokku koguda õige kaartide mastirida. Teiseks pallimäng – ringis seistes pidid ütlema nime, kellele palli järgmisena viskad ning püüdja naabrid pidid kükitama. Viimane ja kõige rohkem elevust tekitav oli seltskonnatantsu "Kalle-Kusta" õppimine. Üks pool ajast kulus paarilise valimisele, teine pool tantsusammude õppimisele. Kui tants lõpuks selge oli ja otsast lõpuni tehtud sai, siis emotsioon oli suur ning aplaus võimas. Pildid unusid isegi siinkohal tegemata.
Natuke oli aega veel saalis palli kõksida, toas küüsi värvida ja sõpradega juttu puhuda kuni kell 23.00 algas öörahu.
Esimesed suusatamispäeva emotsioonid õpilastelt:
- väsitav, tempokas
- vihmane, tuisune