Suusalaagri blogi - 30.01-3.02.2023 03. veebruar Arti Allmägi
30. jaanuarist 3. veebruarini 2023 toimub Jõulumäe Tervisespordikeskuses meie kooli esimene suusalaager 8.klassidele. Toome laagri muljed teieni blogi vahendusel.
5. päev, 3. veebruar
Laagri viimane päev! Tore on jälle koju saada, aga natuke kahju, et laager ka läbi saab. Tänane päev on lühike, pärast hommikusööki suusatama, seejärel asjad kokku, tuba korda ja kodu poole teele. Saime teha viimased ringid suusarajal, mis täna oli täitsa mõnusa libisemisega. Tore oli näha, kuidas on toimunud areng ning seda tunnistas ka üks kohalik suusarajal viibinud mees.
Milliste mõtetega lahkuvad õpetajad esimesest suusalaagrist?
Oleme meeldivalt üllatunud, et meil laagris nii head lapsed on. Mõni noor näitas end meile hoopis uuest küljest, mida me koolis ei ole näinud. Saime suurepärased võimalused suusaradadelt, ilm pakkus nii jäiseid radasid kui värske lume kogemust, olgugi, et kasutada oli vaid 2 kilomeetrine kunstlumerada. Oskusid paranesid ja viimasel päeval tundusid „mäed“ noortele juba väikesed. Arenguruumi korralduse osas veel on, aga saame siit hea pagasi järgmisteks kordadeks.
Viimase päeva pilte näed siin
***
4. päev, 2. veebruar
Hommik algas õpilaste jaoks väidetavalt karmilt. Ärkamis- ja rivistusrutiin oli tavapärasel ajal, aga seekord sai selgeks, miks ei ole mõtet sisse magada ega hilistusele rivineda. Nimelt pärast viimaste kohale jõudmist aeti kõik õue, kus rivitasime end üles ja laulsime laagritunnis üle korratud hümni. Seejäre pidime kossurõngastega laua juures viskama täpsust ning tagasi tuppa pääseseime alles siis, kui üks vise sisse läks.
Hommikune rutiin oli meil tavapärane, aga seekord toimusid õhtused tegevused päevasel ajal, sest teise suusavahetuse tegime õhtul valgustatud rajal. See oli omaette vägev kogemus sõita pimedal ajal, paljud tegid pilte ja nautisid suusatamist viimase hetkeni, sest kell 20:00 pannakse tuled kustu. Mõned küsisid luba juba varem rajale minemiseks.
Päeval toimus õppeklassis mälumäng, millele järgnes silmade pilgutamise mäng ning lõpetasime maailmakohvikuga. Maailmakohvikus arutasime laagri võlusid ja valusid, kuulasime noorte ettepanekuid vaba aja sisustamiseks ning jätsime teated tulevastele kaheksandikele. Mälumängu teemad olid olümpiamängud, Pärnumaa, jää ja lumi, varia ning viimane voor oli ülesannete lahendamine. Esimese koha saavutas võistkond koosseisus Maksym Markin, Britta Truu, Liis Lutter, Ingrid Vaher, Mattias Kobin ning auhinnaks oli nendele reis autoga poodi.
Neljanda päeva pilte näed siin
***
3. päev, 1. veebruar
Tänane korraldus oli veidi teistsugune. Hommikune ja päevane vahetus olid mõlemad jagatud kaheks ehk nii hommikul kui pärast lõunasööki said kõik suusatada ja õppida. Mõnevõrra lihtsam, kui ei pea nii pikka aega järjest trenni tegema või laua taga õppetöö kallal pusima.
Kolm õpilast käisid Pärnu Koidula Gümnaasiumis matemaatikaolümpiaadil. Muidugi kasutati võimalust oma isiklikke toidutagavarasid täiendada.
Õhtul jagati taas tunnustusi, seekord kogunesime õppeklassis. Välja anti Kuressaare Hariduse Kooli 1. suusalaagri järgmised tunnustused:
Esirea tüdruk / esirea poiss – Karola Kuldsaar, Sofia-Margaret Vaiksaar, Markus Trei, Ralf Kull, Nikita Davydov ja Maksym Markin
3. laagripäeva kõige silmapaistvam suusataja – Rihanna Nõgu ja Nikita Davydov
Esirea poisi ja tüdruku tunnustused jagati nendele, kes eelmisel õhtul aktiivselt esireas rühmatreeningul kaasa lõid.
Pärast tunnustuste jagamist algas filmiõhtu. Vaatasime koos Klaus Härö filmi „Vehkleja“, Märt Avandiga peaosas. Film pakkus erinevaid emotsioone ning mõnel tuli pisargi silma. Negatiivse poole pealt jäi õpetajaid häirima pidev sisse-välja käimine ning pärast filmi saali laudadele jäänud prügi ja laiali jäetud toolid. Tagajärjed ootavad!
Huvilised poisid ja tüdrukud panid rahad kokku ja tellisid õhtuks sauna. Vapramad oli näha õues end lumes karastamas. Poiste lahkel loal jagame ka pilti.
Mida oleme laagris õppinud?
- Suusatamist
- Kui sa hilined siis sa kahetsed seda terve päev
- Peapõrutus polegi nii valus, kui ma arvasin
- Õppisin kiiremini mäest üles ronima
- Õppisin uisusammu tegema
- Suusatamist
- Vara ärkamine on mötekas, muidu peab öue minema hommikul
- Sain teada, et inimesi ei tohi usaldada äratuskella kasutamises
- Õppisin kukkumata suusatama
- Sain siit palju julgust ja enesekindlust
- Suusatamine on ikka päris tore!
- Saaremaa on tegelikult ikka väga tore koht.
- Inimesed on veidrad, kodu on hea
- Õppisin kuidas paremini suuskadel ennast peatada.
- Mida kauem magad, seda rohkem väsinud oled.
- Mida rohkem sööd, seda tühjem on kõht.
Kolmanda laagripäeva pilte näed siin
***
2. päev, 31. jaanuar
Käes on aasta esimese kuu viimane päev ning laagri esimene täispikk päev. Hommikusöök algas maitsva pudruga ja üldse on toidud väga head. Oli kuulda nurinat ühe poiste toa osas, mis öörahust kinni ei tahtnud pidada. Egas midagi, tuleb täna rohkem sporti teha!
Hommikune vahetus oli jaotatud selliselt, et a klass läks pikemale suusatreeningule ja b klass jäi õppetööd tegema. Pärast lõunasööki käis asi vastupidi. Suusarajad olid väga jäised, kukkumisi oli seetõttu rohkem, aga oli näha juba suuremat kindlustunnet suuskadel liikumisega. Õpetajad tegid ette harjutusi ja näitasid asendeid, mida kõik järele said proovida. Oli esimene „ohvritega“ päev, aga eks tuleb õpetaja sõna kuulata ja kindad ikka suusatades kätte panna. Libeda jää ohvriks langes seekord ka õpetaja ise (kes, leia piltidelt).
Õppetööd tuli teha iseseisvalt ja võib-olla oli natuke keerulisem ise end tagant sundida. Õnneks inglise keele õpetaja oli kohal ja see tund sai (liikuvalt) õppides tema käe all mööda saadetud. Matemaatika, ajalugu, inglise ja vene keel õpitud, sai mõneks hetkeks puhkama.
Õhtul kogunesime taas spordisaali. Tunnustati 2. laagripäeva parimaid järgmiste tiitlitega:
2. laagripäeva kõige osavam suusataja – Markus Trei ja Luise Ling
2. laagripäeva kõige püüdlikum harjutaja – Maribel Müürisepp ja Maksym Markin
2. laagripäeva entusiast – Kert Käsper (kes määris juhendaja käe all oma suusad ära ja läks kohe rajale neid katsetama)
Pärast tunnustamist anti kätte soojendusülesanne, milleks oli ... oma tubade koristamine 15 minuti jooksul! Sellele reageeriti kiiremini, kui tuletõrjealarmile (mis meil täna ka majas tööle hakkas. Tuleb välja, et liigne deodorandiga toa värskendamine anduri lähedal ei ole hea mõte!). Pärast usinat koristamist tegi Liis Ojasaar, kes on ühtlasi ka FitLife’i treener, õpilastele intensiivsema BodyJam rühmatreeningu tunni. Aktiivselt lõid kaasa nii poisid kui tüdrukud ja ehk mõjus see hästi ka unele.
Muljeid teisest laagripäevast 8.a klassi õpilastelt:
- Jääd oli väga palju ja see tegi suusatamise keeruliseks. Muidu oli tore.
- Õhtune tants oli väga meeldiv.
- Hommikul oli suusatamine eriti mõnus.
- Meeldis väga puhkusaegade tegevused, millele tuldi ja öpetajad olid väga vastutulelikud.
- Kukkumine oli valus.
- Väga meeldib see, et on piisavalt vaba aega.
- Suusatamine oli lahe.
- Toit oli maitsev.
- Väga hea toit.
- Suusatamine on väga tore.
- Suusatamine oli lõbus aga jää tegi selle natuke raskemaks
- Väga libedad rajad olid, mis tegi suusatamise raskemaks. Muidu oli väga meeldiv.
2. laagripäeva pilte näed siin
***
1. päev, 30. jaanuar
Startisime 31 õpilase ja 4 õpetajaga esmaspäeval spordihoone eest teele Jõulumäe poole. Õpetajatest on laagris kehalise kasvatuse õpetajad Enn Laanemäe ja Ly Haandi, inglise keele õpetaja Liis Ojasaar ja huvijuht Arti Allmägi. Kohale jõudes jagunesime tubadesse, tutvusime hoonega ja jäime lõunasöögi ootele. Usinamad võtsid spordisaalis ette juba lauatennise ja korvpalli mängisime. Ühest poiste toast oli kohe muusikat kosta üle koridori.
Kell 14 oli aeg asuda õppetöö kallale. Huvijuht tutvustas suuskade määrimist ning mis vahe on klassikalisel ja vabastiili suusal ning nende hooldamisel. Inglise keele õpetaja proovis ka esimest korda oma suuski määrida, tuli välja küll! Kell 15 tuli kohalik juhendaja suusatehnikat õpetama. Hakkama tuli saada nii tasasel maal, tõusudel kui laskumistel. Kellel paremini, kelle vähem, aga suusad said alla kõik. Kukkumine käib asja juurde.
Pärast õhtusööki kogunesime spordisaali, kus võistlesime kaardimastide järgi kaartide kogumise võistluses ja proovisime lahti arutada vanaema lõngakera. Lõpetasime seltskonnatantsu Kalle-Kusta õppimise ja ühistantsimisega, mis oli üpris meeleolukas.
Muljeid esmaspäevast 8.b klassi õpilastelt:
- Väga lõbus ja huvitav, aga suusa tunnid liiga väsitavad ja lumi väga libe, muidu tore ja lahe.
- Tore.
- Nägin palju vaeva, et mäest üles saada aga veeresin kohe alla. Väga närvi läksin.
- Meeldis, et suusatada sai seal, kus ise tahad ja suusatades teha, mida ise tahad.
- Väga lõbus.
- KalleKusta seltskonnatantsu tantsimine oli väga lõbus ja naljakas.
- Suustades oli väga tore olla mäe otsas ja oodata, et kõik alla läheksid, sest piinlik oli teiste ees poole mäe peal kukkuda.
- Väga vinge on olnud. Suusatamine on natuke raske, kuid küll selle ka selgeks saab.
- Täitsa vinge, jää rikub suusad ära, rada võiks pikkkkem olla, tegevusi võiks rohkem olla. Instruktor võiks teistele näidata kuidas mäest alla minnes pöörata.
- Hea, et sai ise suusatada kus tahtsid.
Esimese päeva fotosid näed SIIT.
5. päev, 3. veebruar
Laagri viimane päev! Tore on jälle koju saada, aga natuke kahju, et laager ka läbi saab. Tänane päev on lühike, pärast hommikusööki suusatama, seejärel asjad kokku, tuba korda ja kodu poole teele. Saime teha viimased ringid suusarajal, mis täna oli täitsa mõnusa libisemisega. Tore oli näha, kuidas on toimunud areng ning seda tunnistas ka üks kohalik suusarajal viibinud mees.
Milliste mõtetega lahkuvad õpetajad esimesest suusalaagrist?
Oleme meeldivalt üllatunud, et meil laagris nii head lapsed on. Mõni noor näitas end meile hoopis uuest küljest, mida me koolis ei ole näinud. Saime suurepärased võimalused suusaradadelt, ilm pakkus nii jäiseid radasid kui värske lume kogemust, olgugi, et kasutada oli vaid 2 kilomeetrine kunstlumerada. Oskusid paranesid ja viimasel päeval tundusid „mäed“ noortele juba väikesed. Arenguruumi korralduse osas veel on, aga saame siit hea pagasi järgmisteks kordadeks.
Viimase päeva pilte näed siin
***
4. päev, 2. veebruar
Hommik algas õpilaste jaoks väidetavalt karmilt. Ärkamis- ja rivistusrutiin oli tavapärasel ajal, aga seekord sai selgeks, miks ei ole mõtet sisse magada ega hilistusele rivineda. Nimelt pärast viimaste kohale jõudmist aeti kõik õue, kus rivitasime end üles ja laulsime laagritunnis üle korratud hümni. Seejäre pidime kossurõngastega laua juures viskama täpsust ning tagasi tuppa pääseseime alles siis, kui üks vise sisse läks.
Hommikune rutiin oli meil tavapärane, aga seekord toimusid õhtused tegevused päevasel ajal, sest teise suusavahetuse tegime õhtul valgustatud rajal. See oli omaette vägev kogemus sõita pimedal ajal, paljud tegid pilte ja nautisid suusatamist viimase hetkeni, sest kell 20:00 pannakse tuled kustu. Mõned küsisid luba juba varem rajale minemiseks.
Päeval toimus õppeklassis mälumäng, millele järgnes silmade pilgutamise mäng ning lõpetasime maailmakohvikuga. Maailmakohvikus arutasime laagri võlusid ja valusid, kuulasime noorte ettepanekuid vaba aja sisustamiseks ning jätsime teated tulevastele kaheksandikele. Mälumängu teemad olid olümpiamängud, Pärnumaa, jää ja lumi, varia ning viimane voor oli ülesannete lahendamine. Esimese koha saavutas võistkond koosseisus Maksym Markin, Britta Truu, Liis Lutter, Ingrid Vaher, Mattias Kobin ning auhinnaks oli nendele reis autoga poodi.
Neljanda päeva pilte näed siin
***
3. päev, 1. veebruar
Tänane korraldus oli veidi teistsugune. Hommikune ja päevane vahetus olid mõlemad jagatud kaheks ehk nii hommikul kui pärast lõunasööki said kõik suusatada ja õppida. Mõnevõrra lihtsam, kui ei pea nii pikka aega järjest trenni tegema või laua taga õppetöö kallal pusima.
Kolm õpilast käisid Pärnu Koidula Gümnaasiumis matemaatikaolümpiaadil. Muidugi kasutati võimalust oma isiklikke toidutagavarasid täiendada.
Õhtul jagati taas tunnustusi, seekord kogunesime õppeklassis. Välja anti Kuressaare Hariduse Kooli 1. suusalaagri järgmised tunnustused:
Esirea tüdruk / esirea poiss – Karola Kuldsaar, Sofia-Margaret Vaiksaar, Markus Trei, Ralf Kull, Nikita Davydov ja Maksym Markin
3. laagripäeva kõige silmapaistvam suusataja – Rihanna Nõgu ja Nikita Davydov
Esirea poisi ja tüdruku tunnustused jagati nendele, kes eelmisel õhtul aktiivselt esireas rühmatreeningul kaasa lõid.
Pärast tunnustuste jagamist algas filmiõhtu. Vaatasime koos Klaus Härö filmi „Vehkleja“, Märt Avandiga peaosas. Film pakkus erinevaid emotsioone ning mõnel tuli pisargi silma. Negatiivse poole pealt jäi õpetajaid häirima pidev sisse-välja käimine ning pärast filmi saali laudadele jäänud prügi ja laiali jäetud toolid. Tagajärjed ootavad!
Huvilised poisid ja tüdrukud panid rahad kokku ja tellisid õhtuks sauna. Vapramad oli näha õues end lumes karastamas. Poiste lahkel loal jagame ka pilti.
Mida oleme laagris õppinud?
- Suusatamist
- Kui sa hilined siis sa kahetsed seda terve päev
- Peapõrutus polegi nii valus, kui ma arvasin
- Õppisin kiiremini mäest üles ronima
- Õppisin uisusammu tegema
- Suusatamist
- Vara ärkamine on mötekas, muidu peab öue minema hommikul
- Sain teada, et inimesi ei tohi usaldada äratuskella kasutamises
- Õppisin kukkumata suusatama
- Sain siit palju julgust ja enesekindlust
- Suusatamine on ikka päris tore!
- Saaremaa on tegelikult ikka väga tore koht.
- Inimesed on veidrad, kodu on hea
- Õppisin kuidas paremini suuskadel ennast peatada.
- Mida kauem magad, seda rohkem väsinud oled.
- Mida rohkem sööd, seda tühjem on kõht.
Kolmanda laagripäeva pilte näed siin
***
2. päev, 31. jaanuar
Käes on aasta esimese kuu viimane päev ning laagri esimene täispikk päev. Hommikusöök algas maitsva pudruga ja üldse on toidud väga head. Oli kuulda nurinat ühe poiste toa osas, mis öörahust kinni ei tahtnud pidada. Egas midagi, tuleb täna rohkem sporti teha!
Hommikune vahetus oli jaotatud selliselt, et a klass läks pikemale suusatreeningule ja b klass jäi õppetööd tegema. Pärast lõunasööki käis asi vastupidi. Suusarajad olid väga jäised, kukkumisi oli seetõttu rohkem, aga oli näha juba suuremat kindlustunnet suuskadel liikumisega. Õpetajad tegid ette harjutusi ja näitasid asendeid, mida kõik järele said proovida. Oli esimene „ohvritega“ päev, aga eks tuleb õpetaja sõna kuulata ja kindad ikka suusatades kätte panna. Libeda jää ohvriks langes seekord ka õpetaja ise (kes, leia piltidelt).
Õppetööd tuli teha iseseisvalt ja võib-olla oli natuke keerulisem ise end tagant sundida. Õnneks inglise keele õpetaja oli kohal ja see tund sai (liikuvalt) õppides tema käe all mööda saadetud. Matemaatika, ajalugu, inglise ja vene keel õpitud, sai mõneks hetkeks puhkama.
Õhtul kogunesime taas spordisaali. Tunnustati 2. laagripäeva parimaid järgmiste tiitlitega:
2. laagripäeva kõige osavam suusataja – Markus Trei ja Luise Ling
2. laagripäeva kõige püüdlikum harjutaja – Maribel Müürisepp ja Maksym Markin
2. laagripäeva entusiast – Kert Käsper (kes määris juhendaja käe all oma suusad ära ja läks kohe rajale neid katsetama)
Pärast tunnustamist anti kätte soojendusülesanne, milleks oli ... oma tubade koristamine 15 minuti jooksul! Sellele reageeriti kiiremini, kui tuletõrjealarmile (mis meil täna ka majas tööle hakkas. Tuleb välja, et liigne deodorandiga toa värskendamine anduri lähedal ei ole hea mõte!). Pärast usinat koristamist tegi Liis Ojasaar, kes on ühtlasi ka FitLife’i treener, õpilastele intensiivsema BodyJam rühmatreeningu tunni. Aktiivselt lõid kaasa nii poisid kui tüdrukud ja ehk mõjus see hästi ka unele.
Muljeid teisest laagripäevast 8.a klassi õpilastelt:
- Jääd oli väga palju ja see tegi suusatamise keeruliseks. Muidu oli tore.
- Õhtune tants oli väga meeldiv.
- Hommikul oli suusatamine eriti mõnus.
- Meeldis väga puhkusaegade tegevused, millele tuldi ja öpetajad olid väga vastutulelikud.
- Kukkumine oli valus.
- Väga meeldib see, et on piisavalt vaba aega.
- Suusatamine oli lahe.
- Toit oli maitsev.
- Väga hea toit.
- Suusatamine on väga tore.
- Suusatamine oli lõbus aga jää tegi selle natuke raskemaks
- Väga libedad rajad olid, mis tegi suusatamise raskemaks. Muidu oli väga meeldiv.
2. laagripäeva pilte näed siin
***
1. päev, 30. jaanuar
Startisime 31 õpilase ja 4 õpetajaga esmaspäeval spordihoone eest teele Jõulumäe poole. Õpetajatest on laagris kehalise kasvatuse õpetajad Enn Laanemäe ja Ly Haandi, inglise keele õpetaja Liis Ojasaar ja huvijuht Arti Allmägi. Kohale jõudes jagunesime tubadesse, tutvusime hoonega ja jäime lõunasöögi ootele. Usinamad võtsid spordisaalis ette juba lauatennise ja korvpalli mängisime. Ühest poiste toast oli kohe muusikat kosta üle koridori.
Kell 14 oli aeg asuda õppetöö kallale. Huvijuht tutvustas suuskade määrimist ning mis vahe on klassikalisel ja vabastiili suusal ning nende hooldamisel. Inglise keele õpetaja proovis ka esimest korda oma suuski määrida, tuli välja küll! Kell 15 tuli kohalik juhendaja suusatehnikat õpetama. Hakkama tuli saada nii tasasel maal, tõusudel kui laskumistel. Kellel paremini, kelle vähem, aga suusad said alla kõik. Kukkumine käib asja juurde.
Pärast õhtusööki kogunesime spordisaali, kus võistlesime kaardimastide järgi kaartide kogumise võistluses ja proovisime lahti arutada vanaema lõngakera. Lõpetasime seltskonnatantsu Kalle-Kusta õppimise ja ühistantsimisega, mis oli üpris meeleolukas.
Muljeid esmaspäevast 8.b klassi õpilastelt:
- Väga lõbus ja huvitav, aga suusa tunnid liiga väsitavad ja lumi väga libe, muidu tore ja lahe.
- Tore.
- Nägin palju vaeva, et mäest üles saada aga veeresin kohe alla. Väga närvi läksin.
- Meeldis, et suusatada sai seal, kus ise tahad ja suusatades teha, mida ise tahad.
- Väga lõbus.
- KalleKusta seltskonnatantsu tantsimine oli väga lõbus ja naljakas.
- Suustades oli väga tore olla mäe otsas ja oodata, et kõik alla läheksid, sest piinlik oli teiste ees poole mäe peal kukkuda.
- Väga vinge on olnud. Suusatamine on natuke raske, kuid küll selle ka selgeks saab.
- Täitsa vinge, jää rikub suusad ära, rada võiks pikkkkem olla, tegevusi võiks rohkem olla. Instruktor võiks teistele näidata kuidas mäest alla minnes pöörata.
- Hea, et sai ise suusatada kus tahtsid.
Esimese päeva fotosid näed SIIT.